Kurucu ve Onursal Başkanımız

METE BORA

5 Haziran 1941 yılında Malatya’da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde başladığı üniversite tahsilini, 1964 yılında Oklahoma Üniversitesi’nde tamamladı. 

Kurucusu olduğu ve inşaat kimyasalları üretimi ile inşaat malzemeleri satışı yapan Ekono A.Ş. ve Bora Ltd. şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 

Fikir projesi kendisine ait olan Atakule projesini gerçekleştiren ve kurucusu olduğu Anıtsal Yapılar A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını da yaptı.

1989 yılında kurduğu uluslararası müteahhitlik ve yatırım firması olan SUMMA Turizm Yatırımcılığı A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Türkmenistan, Rusya, Moldova, Romanya,  Libya ve muhtelif Afrika ve Güney Amerika ülkelerinde, havaalanları, spor kompleksleri, oteller, hastaneler, iş merkezleri, alışveriş merkezleri gibi pek çok önemli projelere imza attı. Halen SUMMA’nın Onursal Başkanı olan Sn. Mete Bora 2006 yılında şirketi oğulları; Selim Bora, Fatih Bora ve Sinan Bora’nın yönetimine bıraktı.

Plastik sanatlar dalında genç Türk sanatçılarını desteklemek amacıyla dünyanın çeşitli merkezlerinde uluslararası sanat etkinlikleri düzenleyen bir girişimci ve Çağdaş sanat eserleri kolleksiyoneri olan Sn. Mete Bora çağdaş ressamları ve güzel sanatların gelişimini desteklemek üzere bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir girişim olarak Summart adı altında bir sanat merkezi kurdu. 

Ayrıca toplumun önemli bir kesimini oluşturan yaşlılık ve yaşlı hakları konularında emek verdi. Türkiye’de ilk kez Yaşlılık Platformu’nun ve TURYAK Yaşlılık Konseyi Derneği’nin kurucusu olan Sn. Mete Bora, TURYAK Yönetim Kurulu Başkanı olarak Uluslararası Yaşlılık Federasyonu’nun (IFA) Ortadoğu Ülkeleri’nden sorumlu ilk Müslüman/Türk Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.
Ulusal ve uluslararası platformlarda yaşlılık konularına verdiği önem doğrultusunda, yaşlı bireylere çağdaş düzeyde bakım hizmetleri sağlayabilmek amacıyla da Akyurt Vakfı, Akyurt Yaşamev'ini kurdu.

23 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede aramızdan ayrıldı.

Başımız sağ olsun…