2009

I. ULUSLARARASI ÖRNEK KIDEMLİ VATANDAŞLAR KONGRESİ

10 Ekim tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Kültürlerarası Köprülerin Tesisi temalı kongreye Başbakan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Türyak'ın davetlisi 34 ülkeden konuk Örnek Kıdemli Vatandaşlar ve yaşlılık ile çalışmaları yürüten uluslararası organizasyonların temsilcileri katıldı. Halka açık olan kongreye vatandaşların ilgisi de yoğun oldu.

Kongre kapsamında düzenlenen törende 34 ülkeden Örnek Kıdemli Vatandaş'a ödüllerini Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından verildi. Ödül töreni öncesi bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, yaşlıların tecrübelerinden faydalanıldığı takdirde dünyada birçok sorunun kolayca çözülebileceğini söyledi. Ayrıca dünya nüfusundaki yaşlanma eğilimine de dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'nin de aynı tehlike ile karşı karşıya olduğunu ve mevcut ekonomik kabiliyetin ve üretim imkanlarının korunabilmesi için doğum oranlarının yetersiz olduğunu belirtti.

Ödül töreni bitiminde katılımcılardan tebliğleri hakkında konuşmak isteyenler kürsüye davet edildi, konuşmalar sonrası kongre deklerasyonu oybirliği ile kabul edildi. 

 


1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Kocaeli Temsilciliği Etkinlikleri
TÜRYAK - Yaşlılık Konseyi Derneği Kocaeli Temsilciliği'nin 1 Ekim Dünya Yaşlılık Gününde Dolphin Yunus Emre Kültür Merkezinde tertiplediği etkinlikte 2009 yılı Kocaeli’nin “Örnek Kıdemli Vatandaşları” olarak seçilen Sayın Erol Köse, Sayın Necati Gencoğlu ve Sayın Olcay Ilıcalı’ya ödülleri 
verildi.

Konya Temsilciliği Etkinlikleri 
1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü Etkinliği ve Konya Örnek Kıdemli Vatandaşlar Ödül Töreni

Türyak Konya Temsilciliği’nin 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nde düzenlediği tören Konya Huzurevi’nde geniş bir halk katılımı ile gerçekleşmiştir. Konya’nın Türyak Temsilcilerinin tümü ile katıldığı etkinlikte Vali Sayın Nezih DOĞAN’da çok anlamlı bir konuşma yapmıştır. Sn. Vali özellikle yaşlılar konusunda Türyak’ın bir sivil toplum kuruluşu olarak üstlendiği görevin çok değerli olduğunu belirtmiştir.

Türyak’ın Örnek Kıdemli Vatandaş Ödül Töreni salonda büyük bir heyecana yol açmıştır. Örnek Kıdemli Vatandaşlar’ın aileleri de bu törende bulunmuşlardır.

 

- Sn. Ahmet KELEŞOĞLU (Karatay - 1922)
- Sn. Feyzi HALICI (Ermenek - 1924)
- Sn. Hüseyin KÖROĞLU (Mevlana Dergahı - 1924)’na 


ödüllerini Konya Valisi Sayın Nezih DOĞAN, Türyak Genel Sekreteri Sayın Emel DANIŞOĞLU ve Türyak Konya Temsilcilerinden Sayın Adnan Ağırbaşlı’dan almışlardır.
Konya ilinin Örnek Kıdemli Vatandaşları da birbirleri bu vesile ile görmekten çok mutlu olduklarını ve hayat hikayelerinin detaylarını kendileri ifade etmişlerdir. Bir Kore Gazimiz ile Türyak Genel Sekreteri Emel DANIŞOĞLU birlikte yaşlılık ve yaşlılıkta hayatın evresi üzerine sohbet etmişlerdir. Tüm katılımcılara Türyak rozeti takılmıştır.

 


2009 ÖRNEK KIDEMLİ VATANDAŞLAR ÖDÜL TÖRENİ YAPI KREDİ BANKASI'NDE DÜZENLENDİ

Geleneksel “Örnek Kıdemli Vatandaş” ödülleri Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda seçkin bir davetli topluluğu huzurunda verilmiştir. 
Basın ve televizyonların geniş ilgi gösterdiği törende; 
 

- Sayın Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen
- Sayın Erol Günaydın 
- Sayın Suna Kan 
- Sayın Dimitri Karayani 
- Sayın İnan Kıraç 
- Sayın Ali Şen 
- Sayın Turgay Şeren 
- Sayın Prof.Dr. Nevzat Yalçıntaş


Örnek Kıdemli Vatandaş” ödüllerini almışlardır. 

İl bazında örgütlenme kararı alınmış ve öncelikle Kocaeli, Konya ve Amasya’da Türyak temsilciliklerinin kurulması ve bu illerde il bazında “Örnek Kıdemli Vatandaş”ların seçimi organizasyonlarının gerçekleştirilmesi için girişimlerin teşviki kararı alınmıştır.